WYDARZENIE

WARSZAWSKIE TARGI KSIĄŻKI 2021 – plenerowe święto literatury we wrześniu

Warszawskie Targi Książki to największe międzynarodowe wydarzenie branży wydawniczej i czytelniczej w Polsce, marka rozpoznawalna w Europie i na świecie. Tegoroczna edycja wydarzenia – w wersji plenerowej – odbędzie się w dniach 9-12 września na Placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Targom od lat towarzyszy rozbudowany program wydarzeń literackich, edukacyjnych i branżowych. Na kilku scenach równolegle odbywają się spotkania z autorami, w strefie dziecięcej zajęcia dla najmłodszych, miłośnicy komiksów mogą skorzystać z oferty Festiwalu Komiksowa Warszawa, a dla tych, którzy lubią kryminały przygotowujemy spotkania w ramach Festiwalu Kryminalna Warszawa.

Stoiska wystawców 11. edycji Warszawskich Targów Książki zostaną zlokalizowane w niewielkich namiotach ustawionych na Placu Defilad przed PKiN, tak by zwiedzający mogli swobodnie przemieszczać się pomiędzy nimi na świeżym powietrzu. Poza sceną główną (Kanapą Literacką) pojawią się mniejsze plenerowe sceny, m.in. kryminału i dziecięca. W zadaszonych przestrzeniach (otwarte, przewiewne namioty) znajdzie się miejsce na spotkania i konferencje instytucji i stowarzyszeń branżowych, wydawców, tłumaczy i bibliotekarzy. Te wydarzenia oraz rozmowy z autorami będą rejestrowane i udostępniane na stronie i profilu WTK. Warszawskie Targi Książki będą więc dostępne dla publiczności w wersji plenerowej i w Internecie. Wstęp na Targi będzie wolny (bezpłatny) dla wszystkich.

Plenerowa odsłona Warszawskich Targów Książki, obok oferty wydawniczej, zainteresuje odbiorców wydarzeniami towarzyszącymi, m.in.: programem Gościa Honorowego – w 2021 roku w tej roli wystąpią Czechy (więcej szczegółowych informacji już wkrótce), czy programem spotkań literackich dla dorosłych i dla dzieci. Targową tradycją jest, iż wydawcy zapraszają na stoiska swoich najbardziej popularnych i znanych autorów, tak więc Warszawskie Targi Książki są jak zawsze doskonałą okazją, by w jednym miejscu spotkać najważniejszych autorów wszystkich gatunków literackich.

Ponadto odbędą się spotkania dla wydawców, bibliotekarzy, księgarzy i tłumaczy organizowane m.in. przez Polską Izbę Książki, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, także nominacje i wręczenia nagród branżowych i literackich.

Wyjątkową troską otoczymy młodych czytelników. We współpracy z wydawcami literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz partnerami strefy dziecięcej zorganizujemy warsztaty, konkursy, gry, zabawy i animacje literacko-artystyczne dla najmłodszych.

Odpowiadając na potrzeby miłośników literatury kryminalnej i wszystkich jej gatunków na 11. Warszawskich Targach Książki kontynuować będziemy Festiwal Kryminalna Warszawa – cykl spotkań z autorami cieszącej się dużym zainteresowaniem literatury kryminalnej. W ramach Festiwalu odbędzie się Konkurs o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa. Jury nagrodzi w nim najlepsze powieści kryminalne wydane w języku polskim. Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie powieści kryminalnych najlepszych pod względem literackim. Książki są również oceniane pod względem jakości poligraficznej i nagrodzeni zostaną także wydawcy i drukarnie. Mecenasem Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa jest Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.

W ramach WTK odbędzie się także Festiwal Komiksowa Warszawa. Fani komiksu będą mieli okazję kupić najnowsze publikacje, spotkać ulubionych twórców i otrzymać rysowaną dedykację. Przy tym, celem organizatorów Festiwalu jest zainteresowanie komiksem także tych gości Warszawskich Targów Książki, którzy z komiksem dotąd nie mieli wiele wspólnego.

Warszawskim Targom Książki 2021 towarzyszyć będą Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA. Przedsięwzięcie zainicjowane zostało przez Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego i Oficynę Wydawniczą Politechniki Warszawskiej. Sektor wydawców akademickich i naukowych już od lat stanowi ważny element Targów, podobnie jak Konkurs na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA.

Ostatnia edycja Warszawskich Targów Książki i Targów Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA zgromadziła ponad 800 wystawców z 27 krajów, 1038 twórców, 1500 wydarzeń i 80 400 odwiedzających – tak w skrócie można podsumować największe międzynarodowe wydarzenie branży w Polsce, które mieć będzie swą plenerową odsłonę w tym roku w dniach 9-12 września na Placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie.

Organizatorem Warszawskich Targów Książki jest spółka Targi Książki.
Rolę organizatora wykonawczego pełni Fundacja Historia i Kultura.

Wstęp na Warszawskie Targi Książki jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających.

Więcej informacji

Teresa Wieczorek

Sprzedaż

Agnieszka Ziemiańska

Promocja

Małgorzata Kanownik

Program