WYDARZENIE

Z książką w plenerze – zapraszamy do Gdyni!

W imieniu Miasta Gdyni i Fundacji Historia i Kultura serdecznie zapraszamy do udziału w Plenerze Literackim, który odbędzie się od 15 do 17 lipca br. na Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdyni.

W otwarciu Pleneru uczestniczyli: Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Rafał Skąpski, prezes PTWK i zarządu spółki Targi Książki, Natalia Gromow, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni, Sonia Draga, wydawczyni, prezeska Polskiej Izby Książki, Leszek Kopeć, dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Włodzimierz Grzechnik, członek Komitetu Organizacyjnego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Jacek Oryl, wiceprezes Fundacji Historia i Kultura.

Plener Literacki w Gdyni był świetną okazją, by spędzić  trzy wakacyjne dni w towarzystwie znakomitych autorów i ciekawych książek. Wśród gości Pleneru, których w tym roku można było spotkać na Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego, a w weekend także w Muszli Koncertowej byli m.in.: prof. Jerzy Bralczyk, Eustachy Rylski, Roma Ligocka, Grzegorz Piątek, Natalia Fiedorczuk, Nina Majewska-Brown, Katarzyna Tubylewicz, Iza Klementowska, Ula Ryciak, Michał Cichy, Vincent V. Severski, Gabriela Jatkowska, Magdalena Majcher i Karolina Głogowska, Bartosz T. Wieliński, Rafał Skąpski, Jacek Karczewski, Małgorzata Starosta, Paulina Płatkowska, Mirosław M. Bujko, Iwona Kienzler, Barbara Kosmowska, Marcin Szczygielski, Monika Milewska, Rafał Jankowski, Karolina Grabarczyk i Nika Jaworowska-Duchlińska. Spotkania prowadzili: Jerzy Kisielewski, Szymon Kloska, Adam Szaja i Piotr Dobrołęcki. Kolejny już raz sprawdziła się zasada, że doskonali autorzy w połączeniu ze świetnymi prowadzącymi to najlepszy sposób na udane spotkania autorskie.

Plener Literacki w Gdyni to trzy dni literackiego święta, którego niezmiennymi atutami są różnorodne grono wydawców, spotkania ze znakomitymi pisarzami i ludźmi kultury, atrakcje dla dzieci, znakomita lokalizacja na Bulwarze Nadmorskim i w Muszli Koncertowej, bezpłatny wstęp oraz unikalna, w ocenie wydawców, autorów i niezawodnej gdyńskiej publiczności, atmosfera wydarzenia.

Wśród znakomitych autorów – gości Pleneru, którzy w tym roku przyjadą w lipcu do Gdyni są m.in.: Łukasz Orbitowski, prof. Jerzy Bralczyk, Zyta Rudzka, Krystyna Kurczab-Redlich, Tomasz Stawiszyński, Vincent V. Severski, Maciej Siembieda, Ryszard Ćwirlej, Małgorzata Starosta, Izabela Janiszewska i Bartosz Szczygielski, Grzegorz Kasdepke i Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Karolina Sulej, Katarzyna Barlińska, Barbara Kosmowska, Przemek Staroń, Grzegorz Kapla, Maja Wolny, Marek Przybylik i Wojciech Markiewicz, Rafał Skąpski, Maria Banaszak, Joanna Laprus, Paulina Mechło, Olga Kordys-Kozierowska, Iwona Kienzler.

PROGRAM PLENERU

Spotkania z autorami poprowadzą: Jerzy Kisielewski, Szymon Kloska, Adam Szaja i Piotr Dobrołęcki.

Z ofertą książek w doskonałym i różnorodnym wyborze czekać będzie na Plenerze Literackim w Gdyni blisko 80 wydawców z całej Polski, m.in.: AGORA, Akapit Press, Axis Mundi, Copernicus Center Press, CZUCZU, Debit, Dziwny pomysł, Fundacja Duży Format, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Grupa Helion, Grupa Wydawnictwa Poznańskiego, Marpress, Media Rodzina, Krytyka Polityczna, Książkowe Klimaty, Magia Słowa, Nasza Księgarnia, Nowa Baśń, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Preston Publishing – wydawnictwo językowe, Samowydawcy.pl, SILVER oficyna wydawnicza, Sonia Draga, Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK, timof comics, Uroboros, W.A.B., Wielka Litera, Wilga, Wydawnictwo ADAMADA, Wydawnictwo Dwie Siostry, Wydawnictwo Dziwimisie, Wydawnictwo IUVI, Wydawnictwo Jedność, Wydawnictwo Kameleon, Wydawnictwo Kinderkulka, Wydawnictwo LIRA, Wydawnictwo Mięta, Wydawnictwo Nocą, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Vectra, Vesper, Zakamarki i Zielona Sowa oraz Świadomi Wydawcy: Amaltea, Claroscuro, Części Proste, Eperons Ostrogi, Kwiaty Orientu, Oficyna Naukowa i Poławiacze Pereł. A w Księgarni Świat Książki dostępne będą wybrane publikacje z oferty wydawnictw: Olesiejuk, Świat Książki, Bellona, Bukowy Las, Fabryka Słów, Albatros, Powergraph, Jung-off-ska, Insignis Media, Czerwone i Czarne, Mag, Wydawnictwo Nocą, Purple Book i Wydawnictwa 44.pl.

LISTA WYSTAWCÓW

Ponadto, zainteresowanym Nagrodą Literacką Gdynia polecamy wizytę na stoisku Nagrody, gdzie można się będzie zapoznać z publikacjami dotychczasowych laureatów, a także tegorocznych nominowanych.

Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci, w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki zapraszamy na scenę Pleneru i do Muszli Koncertowej na literacką rozgrzewkę z Zulą, czyli warsztaty z elementami jogi dookoła książki „Zula i sprytna mucha”, spotkanie z Jackiem Galińskim, autorem książki  „Pawełek i cała reszta”, o tym dlaczego zapominamy jak to jest być dziesięciolatkiem i „Impro literackie” – czyli zabawy literacko-muzyczne z Katarzyną Huzar-Czub. Biblioteka Gdynia (namiot nr 51) zaprasza na warsztaty tworzenia zakładek do książek i do udziału w wielkoformatowej grze literackiej, w której śmiałkowie sprawdzą swoją wiedzę o postaciach z bajek, będą też kolorowanki 3D i bibliorower – mobilny punkt bookcrossingowy z darmowymi książkami, z którego można będzie wybrać ciekawą lekturę na lato i oddać tytuły, którymi chcemy podzielić się z innymi miłośnikami czytania.

Serdecznie zapraszamy na Plener Literacki w Gdyni na Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego od piątku do niedzieli (15-17 lipca 2022), w piątek w godz. 12.00-19.00, w sobotę i niedzielę w godz. 11.00-19.00.

WSTĘP WOLNY!

Organizatorzy:

Patronat honorowy:

Partner merytoryczny:

Patronat medialny:

***

W zeszłorocznej edycji Pleneru, trzydniowym wydarzeniu odbywającym się na najbardziej popularnym deptaku Gdyni – Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego, mieszkańcy Gdyni i turyści niezwykle ciepło przyjęli autorów oraz wystawców. Swoją ofertę zaprezentowało 60 wydawców, a publiczność mogła wziąć udział w 40 spotkaniach na scenie Pleneru na Bulwarze, a w niedzielę także w Muszli Koncertowej. Organizatorem wydarzenia było Miasto Gdynia, a organizatorem wykonawczym Fundacja Historia i Kultura.
EDYCJA 2021