Wielkie gratulacje dla Laureatów Nagrody Literackiej m.st. Warszawy! Mieliśmy wyjątkowy zaszczyt i przyjemność gościć Zytę Rudzką i Grzegorza Piątka na scenie naszego Pleneru!
20 czerwca zakończył się Plener Literacki w Warszawie, trzydniowe wydarzenie odbywające się w pięknym i lubianym Ogrodzie Saskim. Mieszkańcy stolicy i turyści chętnie korzystali z oferty przygotowanej przez ok. 70 wydawców z całej Polski oraz uczestniczyli w spotkaniach z blisko 80 autorami obecnymi na Plenerze.
W otwarciu Pleneru uczestniczyli: Małgorzata Kidawa-Błońska – Wicemarszałek Sejmu RP, Artur Jóźwik, dyrektor Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy, Aleksander Ferens, Burmistrz Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy, prof. Janusz Fogler, Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, Sonia Draga, Prezes Polskiej Izby Książki i Prezes Wydawnictwa Sonia Draga, Rafał Skąpski, Prezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek i prezes Spółki Targi Książki oraz Jacek Oryl, Wiceprezes Fundacji Historia i Kultura.
Targi są połączeniem festiwalu literackiego z częścią sprzedażową, w niezwykle atrakcyjnym i lubianym przez mieszkańców stolicy i turystów miejscu. Każdego dnia latem odpoczywają tu setki osób, leżakując na pięknym trawniku otoczonym fontannami lub w ocienionych alejach z grabowych boskietów zachowanych jeszcze z czasów przedwojennych. Stoiska wystawców usytuowane zostały w Arkadach Kubickiego oraz w namiotach, po obu stronach centralnej części ogrodu. W samym środku zbudowana była scena do spotkań autorskich. Kolejne miejsca do spotkań i innych wydarzeń programowych zlokalizowane były wewnątrz Zamku Królewskiego.
Na targowych scenach gościliśmy wielu lubianych i znanych autorów, wśród nich byli m.in.: Oksana Zabużko, prof. Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek, Jacek Hugo-Bader, Adam Bodnar, Nina Majewska-Brown, Justyna Suchecka, Beata Pawlikowska, Wojciech Fusek i Jerzy Porębski, Olga Kordys-Kozierowska, Małgorzata Oliwia Sobczak, Igor Brejdygant, Julia Łapińska, Karolina Głogowska, Magda Stachula, Marta Kisiel, Alek Rogoziński, Katarzyna Berenika Miszczuk, Jacek Galiński, Yvette Żółtowska-Darska i Nela Mała Reporterka, a także prof. Antoni Dudek, Maria Radożycka-Paoletti, Tomasz Łabuszewski i Adam Hlebowicz. Spotkania z autorami prowadzili m.in.: Jerzy Kisielewski, Marta Korycka i Justyna Dżbik-Kluge.
Różnorodną i bogatą ofertę przedstawiło w Warszawie ponad 100 wystawców, m.in.: AGORA, Agade Bis, Albus, Amaltea, Axis Mundi, Buchmann, Buka, Centrala – mądre komiksy, Claroscuro, Copernicus Center Press, Debit, Dom Spotkań z Historią, Dryga Noga, GRANNA, Insignis Media, Instytut Pileckiego, IUVI GAMES, Jak wam się podoba, JanKa, KsiazkiNeli.pl (Wilson Media), Mała Kurka, Mandioca, Media Rodzina, Nasza Księgarnia, Planeta Komiksów, Pointgames, Przegląd – Fundacja Oratio Recta, Rytm Oficyna Wydawnicza, Samowydawcy – wyjątkowe książki od niezależnych autorów, Sąsiedzi, Scream, SILVER Oficyna Wydawnicza, Smart Games, Soliton Wydawnictwo Muzyczne, Sonia Draga, Szarfa, Tako, Tandem, timof comisc, Tu się czyta, Vesper, WAB, Wilga, Wydawnictwo Dwie Siostry, Wydawnictwo FRSE, Wydawnictwo IPN, Wydawnictwo Jedność, Wydawnictwo Kameleon, Wydawnictwo LIRA, Wydawnictwo LTW, Wydawnictwo Miejskie POSNANIA, Wydawnictwo Mięta, Wydawnictwo Nowej Konfederacji, Wydawnictwo Replika i Wydawnictwo Sejmowe. A w Księgarni Świat Książki dostępne będą wybrane publikacje z oferty wydawnictw: Olesiejuk, Świat Książki, Bellona, Bukowy Las, Fabryka Słów, Albatros, Powergraph, Jung-off-ska, Insignis Media, Czerwone i Czarne, Mag, Wydawnictwo Nocą, Purple Book i Wydawnictwa 44.pl.
Jesienne Targi Książki 2023
Arkady Kubickiego i Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie
Czwartek 15.09.22: 12:00-18:00
Piątek 16.09.22: 11:00-18:00
Sobota 17.09.22: 11:00-19:00
Niedziela 18.09.22 11:00-18:00
Wstęp jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających.
Pliki do pobrania:
W dniach 8-10 września, odbędzie się kolejna edycja Jesiennych Targów Książki.
Na zwiedzających czekać będą nowości wydawnicze, ciekawe promocje, spotkania z autorami na scenach i w stoiskach wystawców. Wejście na targi jest bezpłatne!
Tegoroczne Targi to blisko 150 wystawców, znakomici autorzy, niemalże 40 spotkań z pisarzami na trzech scenach i 100 spotkań w stoiskach – łącznie ponad 140 wydarzeń w ciągu trzech dni.
Organizatorem Jesiennych Targów Książki jest Fundacja Historia i Kultura. Mecenasem wydarzenia jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.
Jesienne Targi Książki to idealna okazja do spędzenia wspólnie czasu z rodziną i z przyjaciółmi na literackich poszukiwaniach wśród książkowych nowości, bestsellerów i spotkań z autorami. Lekturę na jesienne wieczory będzie można wybrać z szerokiej oferty literatury pięknej, kryminałów, literatury faktu, książki dziecięcej i młodzieżowej oraz literatury young adults, a także komiksów.
Jesienne Targi Książki – znani i lubiani autorzy
W ubiegłym roku Jesienne Targi Książki odwiedziło ponad 15 000 zwiedzających. Przyciągnęła ich nie tylko różnorodna oferta wystawców, ale także możliwość wzięcia udziału w spotkaniach z autorami, a tych na tegorocznej edycji również nie zabraknie. Swoją obecność zapowiedziało ponad 110 twórców.
Spotkania autorskie na Jesiennych Targach Książki prowadzone będą na trzech równolegle działających scenach targowych, z czego jedna znajdować się będzie w Kawiarni Literackiej w Kinotece, a Scena Główna i Forum to sceny w namiotach.
NADCHODZĄCA EDYCJA:
Jesienne Targi Książki 2023
plac Defilad - teren przed Kinoteką, od strony Al. Jerozolimskich
Piątek, 8.09 – w godz. 11.00-19.00
Sobota, 9.09 – w godz. 10.00-19.00,
Niedziela, 10.09 – w godz. 10.00-18.00.
Wstęp jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających.
Pliki do pobrania:
Tegoroczną edycję odwiedzą znakomici autorzy, których książki pojawiają się na listach bestsellerów. Gośćmi Targów będą m.in. Michał Witkowski, Michał Rusinek, Wojciech Chmielarz, Katarzyna Puzyńska, Magdalena Rigamonti, Joanna Kuciel-Frydryszak, Wit Szostak, Jarosław Kurski, Marcin Kącki, Justyna Kopińska, Wacław Radziwinowicz, Aneta Jadowska, Juliusz Machulski, Jacek Tacik, Katarzyna Berenika Miszczuk, Magdalena Wolińska-Riedi, czy Agnieszka Klessa-Shin. Michał Witkowski spotka się z publicznością przedpremierowo z „Autobiografią. Wiara”. Premierowe spotkania odbędą się m.in. wokół książek: „Putin. Car Atlantydy”, reportażu Wacława Radziwinowicza (Agora). „Mój przyjaciel Drago” Navala, (Bellona); „Gerda” Krzysztofa Zajasa (Marginesy); „Stypendium pentagramu” – nowej wersji tajemniczej i mrocznej powieści fantasy, którą pokochało milion osób na Wattpadzie, autorstwa Anety Swobody (Uroboros); „Pamiętnik Magdy Kot”, nieprzyzwoicie śmiesznej książce o kobiecej przyjaźni, pułapkach miłości i talencie do wpadania w śmiertelne tarapaty, Karoliny Lewestam i Anny Masłoń (W.A.B.); „Dziewczyny w czarnej sukience” – historii zbrodni miłoszyckiej, za którą niesłusznie skazano Tomasza Komendę, Ewy Wilczyńskiej (Agora); „Przegryw. Mężczyźni w pułapce gniewu i samotności”, Patrycji Wieczorkiewicz i Aleksandry Herzyk (W.A.B.).
Aktorkom i autorom towarzyszyć będą świetni prowadzący m.in.: Jerzy Kisielewski, Szymon Kloska, Marta Korycka, Adam Szaja, Justyna Dżbik-Kluge i Marta Perchuć-Burzyńska.
Na stoiskach wydawców można będzie spotkać autorów kolejnych premier: Stanisława Brejdyganta „Pokoje. Od urodzenia po wiek klęski” (Świat Książki), czy C.S. Riley „The Last Breath”, debiutującego na rynku czytelniczym Wydawnictwa Ya&Na.
Jesienne targi Książki – spotkania w stoiskach
Targi to także bogaty program spotkań na stoiskach wystawców i możliwość zdobycia autografów swoich ulubionych autorek i autorów, a wśród nich będą m.in.: Łukasz Orbitowski, Anna Bikont i Joanna Szczęsna, Konstanty Gebert, Paweł Kowal, Mikołaj Grynberg, ks. Kazimierz Sowa, a także Artur Andrus, Joanna Szczepkowska, Marek Niedźwiecki, Joanna Mokosa-Rykalska, Julia Łapińska, Jacek Galiński, Magdalena Majcher, Joanna Laprus i Dorota Szelągowska.
Jesienne Targi Książki – spotkania kryminalne
Na miłośników kryminałów czekają nie tylko spotkania z Wojciechem Chmielarzem, Katarzyną Puzyńską i Krzysztofem Zajasem, ale też panel „Czwartkowy Klub Zbrodni, czyli o fenomenie cosy crime i Richarda Osmana” z udziałem Justyny Sobolewskiej i wymienionego już wcześniej Wojciecha Chmielarza.
Jesienne Targi Książki – spotkania podróżnicze
Magdalena Wolińska-Riedi, autorka watykańskiej trylogii z bestsellerową „Kobietą w Watykanie”, która od dwudziestu lat mieszka w samym sercu Wiecznego Miasta, tym razem zabierze nas na niezwykły spacer po swoim Rzymie opisanym w książce „Mój Rzym” (ZNAK). A Agnieszka Klessa-Shin znana w Internecie jako Pyra w Korei, twórczyni popularnego kanału na YouTubie, na którym publikuje filmy o życiu codziennym w Korei opowie o swojej najnowszej książce „Polka w Korei. Jak się żyje w kraju K-popu, kimchi i Samsunga” (ZNAK).
Jesienne Targi Książki – spotkania z reportażem
Na Targach można będzie wziąć udział w wielu spotkaniach z twórcami tego gatunku, będą to m.in.: Magda Rigamonti, Justyna Kopińska, Marcin Kącki, Wacław Radziwinowicz, Marta Sawicka-Danielak, Justyna Dżbik-Kluge, Ewa Wilczyńska, Zuzanna Bukłaha i Kacper Sulowski, Jacek Tacik oraz Patrycja Wieczorkiewicz, Aleksandra Herzyk.
Jesienne Targi Książki – spotkania z historią
Targi będą także okazją do spotkań wokół tematów historycznych i poświęconych im książek, a wśród nich m. in. spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak o książce „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” (Marginesy), Magdą Rigamonti o książce „Niewygodni. Mówią prawdę o wojnie” (Wielka Litera), prof. Grzegorzem Kucharczykiem i dr Krzysztofem Rakiem o książce „Polska. Dzieje państwa i narodu” | ПОЛЬЩА. Історія держави і народу (Fundacja Historia i Kultura), Grzegorzem Łysiem o reportażu „Bzik kolonialny. II Rzeczpospolitej przypadki zamorskie”(W.A.B.), Martą Sawicką-Danielak o książce „Ostatni Białystoker” (Wielka Litera) i Rafałem Skąpskim o wspomnieniach Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej „Dziwne jest serce kobiece…”. Zapraszamy także na konferencję, której organizatorem jest Fundacja Historia i Kultura, w ramach cyklu „Polska-Rosja-Niemcy. Od XVIII do XXI wieku” – Niemcy, Rosja i wojna w Ukrainie, z udziałem prof. Hieronima Grali, prof. Grzegorza Kucharczyka, dr. Krzysztofa Raka i Witolda Jurasza.
Jesienne Targi Książki – dla najmłodszych
Jesienne Targi Książki to także bogata oferta książek dla dzieci. Organizatorzy wydarzenia zapraszają całe rodziny po nowości wydawnicze z ulubionymi bohaterami najmłodszych czytelników, a samych rodziców także na spotkania autorskie z twórcami literatury dziecięcej, m.in. z Tomaszem Samojlikiem i Anią Grzyb – autorami książek z serii „Mała Tarmosia” i Moniką Kowaleczko-Szumowską, autorką książki „Fajna Ferajna”, która opowiada historię Powstania Warszawskiego z perspektywy dzieci. Na stoiskach wystawców można będzie spotkać Agatę Romaniuk, autorkę serii „Kocia szajka”, Marcina Przewoźniaka, Agnieszkę Mielech autorkę popularnej serii dla dzieci „Emi i tajny klub superdziewczyn”, Agnieszkę Stelmaszyk, autorkę serii dla dzieci „Mazurscy w podróży” i „Alfred wiewiór”, czy Kasię Keller, autorkę serii o Jeżyku Franku.
W piątek 8 września o godz. 15.00 na scenie głównej odbędzie się debata „Świat przyjazny dziecku i książki. Rola książek w zmieniającym się świecie”. Organizatorem spotkania jest Komitet Ochrony Praw Dziecka.
Jesienne Targi Książki – komiksy
Podobnie jak na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie w roku ubiegłym, miłośnicy rysowanych historii znajdą coś dla siebie w specjalnej Strefie Komiksu.
Termin przyjmowania zgłoszeń upłynął 25 lipca br. Wystawcom dziękujemy za zainteresowanie i zapraszamy do udziału w naszych pozostałych imprezach targowych.
Dane kontaktowe:
Teresa Wieczorek
Tel. 696 452 741
sprzedaz@historiaikultura.pl
Zobacz informacje na temat poprzedniej edycji :