WYDARZENIE
Ponad 160 wystawców, znakomici autorzy, około 60 spotkań z pisarzami na trzech scenach i ponad 140 spotkań na stoiskach – łącznie ponad 200 wydarzeń w ciągu trzech dni. Targi odwiedziło ok. 30 tysięcy osób – dopisała publiczność na spotkaniach i przy stoiskach wystawców, do wielu autorek i autorów ustawiały się wielogodzinne kolejki, a wydawcy odnotowali rekordową sprzedaż.
W uroczystym otwarciu Targów Książki w Katowicach wzięli udział przedstawiciele najważniejszych partnerów tego wydarzenia. Miasto Katowice reprezentował Prezydent Marcin Krupa, partnera merytorycznego Bibliotekę Śląską jej dyrektor – dr hab. prof. UŚ Zbigniew Kadłubek, a patronów branżowych prezeska Polskiej Izby Książki i wydawczyni – Sonia Draga.
Wydawcy z całej Polski oraz świetni autorzy
Na Targach można było znaleźć nowości i bestsellery wszystkich gatunków literackich, wartościowe książki z zakresu literatury pięknej, faktu, popularnonaukowej i naukowej, poradniki, albumy i komiksy. Wydawcy z całej Polski przygotowali ofertę dla dorosłych, młodzieży i dzieci, a obecność antykwariatów umożliwiała uzupełnienie domowych bibliotek także o starsze tytuły.
Wśród wystawców znaleźli się m.in.: Akapit Press, Albus, Bellona, Biblioteka Śląska, Buchmann, Buka, Claroscuro, Druganoga, Format, Foxgames, Fundacja Duży Format, Grupa Helion, In Rock, Księży Młyn Dom Wydawniczy, Kwiaty Orientu, Literówka, Non Stop Comics, Oficyna Naukowa, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, POŁAWIACZE PEREŁ, Preston Publishing – języki obce, Samowydawcy.pl, SILVER oficyna wydawnicza, SPISEK PISARZY, Świadomi Wydawcy, Świat Książki, TIMOF COMICS, Uroboros, Vesper, Videograf, WAB, Wielka Litera, Wilga, Wydawnictwo AGORA, Wydawnictwo Amaltea, Wydawnictwo ARKADY, Wydawnictwo BABARYBA, Wydawnictwo Debit, Wydawnictwo DEWROJ, Wydawnictwo EPERONS-OSTROGI, Wydawnictwo Hm… i przyjaciele, Wydawnictwo IUVI, WYDAWNICTWO KAMELEON, Wydawnictwo Marpress, Wydawnictwo Sonia Draga, Wydawnictwo SQN, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, WYDAWNICTWO VECTRA, Wydawnictwo Żwakowskie i ZNAK Społeczny Instytut Wydawniczy.
Wybrane spotkania targowe będą transmitowane za pośrednictwem kanałów Fundacji Historia i Kultura w mediach społecznościowych.
Spotkania na scenach poprowadzą: Jerzy Kisielewski, Szymon Kloska i Adam Szaja.
Ukraina – gość specjalny
Szczególne miejsce w programie Targów zajmą spotkania i prezentacje ukraińskich wydawców, autorów i ich książek. Odbędą się spotkania wokół książek dla dzieci, prozy dla dorosłych, poezji, panele o literaturze w czasie wojny oraz o tym, jak o wojnie rozmawiać z dziećmi. Zapraszamy na rozmowy m.in. z Tamarą Dudą, Jaroslawą Lytwyn, Tatianą Pjankovą, Iryną Macko, Inguren Guten (Yulia Myronenko), Solomią Mordarowicz. Ukraińskie autorki i autorów można będzie spotkać na stoisku nr 16 oraz na scenie (Forum 2 w sobotę i niedzielę). Można też będzie kupić książki z oferty m.in. takich wydawnictw, jak: Wydawnictwo Starego Lwa, Parasola Publishing, Chas Maistriv, Nebo Publishing, Chytarium, Publishing house „Vilniy Viter” (Free Wind), wydawnictwо „ASSA” i „Czas Zmian Inform”, niektóre nie tylko w języku ukraińskim, ale też polskim czy niemieckim.
Wydarzenia realizowane jest przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej
100-lecie Biblioteki Śląskiej – program jubileuszowy, spotkania o tematyce śląskiej oraz premiera śląskiego przekładu „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”.
Biblioteka Śląska będąca partnerem merytorycznym Targów, przygotowała wydarzenia jubileuszowe zorganizowane z okazji swojego 100-lecia. BŚ to jedna z najprężniejszych instytucji krzewiących kulturę w regionie i najstarszej książnicy na Górnym Śląsku, powołana do życia na przełomie 1922 i 1923 jako Biblioteka Sejmu Śląskiego. W programie Targów znalazły się: rozmowa wokół nowego tłumaczenia „Lizystraty” Arystofanesa z udziałem Olgi Śmiechowicz – tłumaczki, Moniki Glosowitz, Zbigniewa Kadłubka i Jana Barona oraz spotkanie z Januszem Radwańskim, tłumaczem książki „Радіо «Війна». Radio «Wojna»” Daryny Hładun (prowadzenie Jakub Pszoniak). W ramach Śląskiej Akademii Komiksu odbędzie się spotkanie z Markiem Turkiem i Tomaszem Kontnym – twórcami Wydziału 7 oraz rysownikami Łukaszem Godlewskim i Krzysztofem Budziejewskim (prowadzenie Matylda Sęk-Iwanek i Wacław Forajter), odbędzie się także spotkanie z Karoliną i Piotrem Jakoweńko, autorami książki „Pamięć pogranicza. Opowieści o żydowskim życiu i Zagładzie na Górnym Śląsku i Zagłębiu Dąbrowskim” (prowadzenie Anna Dudzińska).
Nie zabraknie też innych spotkań o tematyce śląskiej. Zapraszamy na premierowe spotkanie ze Zbigniewem Rokitą i Grzegorzem Kulikiem wokół śląskiego przekładu książki „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” (Wydawnictwo Czarne). Podczas Targów Sabina Waszut i Monika Kassner przedstawią swój subiektywny ranking dziesięciu książek o Śląsku, które warto przeczytać; o promocji i rozwoju śląszczyzny opowiedzą tłumacze Mirosław Syniawa i Rafał Szyma, a Piotr W. Fuglewicz przybliży swoją najnowszą książkę „Cokoły przechodnie. Życiorysy z pogranicza” (Sonia Draga), będącą zbiorem biogramów mniej znanych Ślązaków i postaci związanych z tym regionem, żyjących i działających w XIX i XX wieku, często zapomnianych bądź świadomie wymazanych z kart historii. Spotkamy się też z Anną Malinowską, autorką wydanego w 2022 roku zbioru reportaży „Od Katowic idzie słońce” (Wydawnictwo Czarne).
Atrakcje dla dzieci i młodzieży
Niewątpliwą atrakcją Targów będzie ciekawy program dla najmłodszych i nieco starszych czytelników. Zapraszamy na przedpremierowe spotkanie z Waldemarem Cichoniem wokół książki „Witajcie w Wynalazkowie” (Wydawnictwo Żwakowskie) oraz z Marceliną i Przemkiem Corso i ich opowiadaniami dla dzieci „Opowieści z Białej Doliny” (SQN). Na scenie zagoszczą także Sara i Wikuś wraz z rodzicami znani z kanału na YT „Zaczarowany świat Sary”. Na dzieci i młodzież czekają też warsztaty typograficzne, o tym jak się robi książkę, czy rodzinne czytanie bajek. Wszyscy i duzi i mali będą mogli też w trakcie Targów wykonać swój własny Ex Libris.
Wymiana książek
Ważna informacja! Stowarzyszenie Śląscy Blogerzy Książkowi przeprowadzi na Targach wymianę książek, co z pewnością ucieszy wszystkich miłośników czytania, poszukujących nowych pozycji do swoich bibliotek i czerpiących radość z przekazywania już przeczytanych książek innym zainteresowanym. Wymienić będzie można beletrystykę z lat 2010-2022, w tym kryminały, romanse czy książki dla młodzieży. Nie wymieniamy książek dla najmłodszych dzieci, podręczników, poradników, komiksów i literatury fachowej.
„Paneuropa vs. Zmory Przeszłości”
Zapraszamy na stoisko Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, gdzie będzie można otrzymać komiks „Paneuropa vs. Zmory Przeszłości”.
To kontynuacja cyklu komiksów, których motywami przewodnimi były ochrona dziedzictwa kulturowego Europy, walka z zanieczyszczeniem powietrza oraz zmagania z następstwami pandemii covid-19. Teraz przyszedł czas na historię osnutą wokół kolejnych ważnych wyzwań, z jakimi boryka się współczesna Europa. „Paneuropa vs. Zmory Przeszłości” to przygody mitycznych bohaterów Paneuropy, którzy walczą z żerującymi na ofiarach prześladowań przemytnikami ludzi równości. Postaci pojawiające się w komiksie uosabiają najważniejsze europejskie wartości, takie jak wolność, szacunek do praw człowieka i praw obywatelskich, tolerancję, solidarność, równość i pokój. Autorami komiksu są czołowi polscy twórcy tego gatunku sztuki: scenarzyści Magdalena Lankosz i Tomasz Kontny oraz rysownicy Robert Służały, Wojciech Stefaniec, Rafał Szłapa oraz Monika Laprus-Wierzejska. Przygody bohaterów Paneuropy rozgrywają się m. in. w miejscach dobrze znanych mieszkańcom Górnego Śląska i Zagłębia – w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie i Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika.
Udogodnienia dla zwiedzających
Miasto Katowice dla wszystkich odwiedzających Targi przygotuje strefę relaksu, w której można będzie chwilę odpocząć i złapać oddech przed kolejnymi spotkaniami z pisarzami.
Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach poza kiermaszem książek antykwarycznych (beletrystyka, poezja, albumy ze sztuką Silesiana, książki dla dzieci i młodzieży i inne), zaprasza także do Czytelni pod Sówką z Biblioteczną Strefą Relaksu, gdzie można będzie się zrelaksować, rozwiązać quizy literackie i dowiedzieć się jakie atrakcje Biblioteka szykuje na nadchodzące tygodnie.
Wszystkie najważniejsze informacje (lista wystawców, plan stoisk, spis spotkań) będą zamieszczone na tablicach w kilku miejscach w przestrzeni targowej.
Wydarzenie organizowane przez Fundację Historia i Kultura. Miastem Współgospodarzem Targów są Katowice, partnerem merytorycznym Biblioteka Śląska. Mecenasem wydarzenia jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.
Targi Książki w Katowicach
Międzynarodowe Centrum Kongresowe
Piątek 12.11.21: 12:00-19:00
Sobota 13.11.21: 11:00-19:00
Niedziela 14.11.21: 11:00-17:00
Wstęp jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających.
Pliki do pobrania:
Katowice:
Organizatorem Targów, które odbywały się od 4 do 6 listopada w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, jest Fundacja Historia i Kultura, Miastem Współgospodarzem Targów są Katowice, partnerem merytorycznym Biblioteka Śląska, a Mecenasem wydarzenia Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Gościem specjalnym tegorocznej edycji Targów była Ukraina.
– Tegoroczna edycja Targów Książki w Katowicach była najbardziej udaną ze wszystkich, które organizowaliśmy na Śląsku. W dużej mierze to zasługa znakomitych wydawnictw, które wzięły w nich udział, popularnych autorów i trafnego doboru wydarzeń programowych. Jak zwykle nie zawiodła śląska publiczność – życzliwa, pozytywna, doceniająca ciekawą literaturę. Mieliśmy prawdziwą przyjemność z przygotowań i obserwacji efektów naszej pracy. Mam wrażenie że Targi trwały za krótko, by się nimi nacieszyć. Kolejną edycję chcemy zorganizować na większej przestrzeni, by odpowiedzieć na zapowiadany przez wydawców wzrost zamówień i mieć jeszcze więcej miejsca dla publiczności. W spotkaniach autorskich w tym roku nierzadko uczestniczyło kilkaset osób i zależy nam, by wszyscy czuli się komfortowo. Na szczęście Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach daje nam w tym zakresie jeszcze bardzo dużo możliwości. Już teraz zapraszam w kolejne Targi Książki w Katowicach na początku listopada 2023 roku. – Jacek Oryl, dyrektor Targów Książki w Katowicach, wiceprezes Fundacji Historia i Kultura.
Na Targach można było znaleźć nowości i bestsellery wszystkich gatunków literackich, a obecność antykwariatów umożliwiała uzupełnienie zbiorów także o starsze tytuły. Publiczność przyciągała bogata oferta wydawców z całej Polski, warsztaty, dyskusje, wymiana książek oraz spotkania z autorkami i autorami, także w ramach programu dla dzieci i młodzieży, strefy kryminału, strefy fantastyki, programu śląskiego i programu Ukrainy – gościa specjalnego.
NADCHODZĄCA EDYCJA:
Targi Książki w Katowicach 2023
Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach
plac Sławika i Antalla 1, wejście od ul. Olimpijskiej
piątek 3.11. – w godz. 11:00-19:00
sobota 4.11. – w godz. 10:30-19:00
niedziela 5.11. – w godz. 10:30-17:00
Organizatorem Targów, które odbywały się od 4 do 6 listopada w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, jest Fundacja Historia i Kultura, Miastem Współgospodarzem Targów są Katowice, partnerem merytorycznym Biblioteka Śląska, a Mecenasem wydarzenia Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Gościem specjalnym tegorocznej edycji Targów była Ukraina.
– Tegoroczna edycja Targów Książki w Katowicach była najbardziej udaną ze wszystkich, które organizowaliśmy na Śląsku. W dużej mierze to zasługa znakomitych wydawnictw, które wzięły w nich udział, popularnych autorów i trafnego doboru wydarzeń programowych. Jak zwykle nie zawiodła śląska publiczność – życzliwa, pozytywna, doceniająca ciekawą literaturę. Mieliśmy prawdziwą przyjemność z przygotowań i obserwacji efektów naszej pracy. Mam wrażenie że Targi trwały za krótko, by się nimi nacieszyć. Kolejną edycję chcemy zorganizować na większej przestrzeni, by odpowiedzieć na zapowiadany przez wydawców wzrost zamówień i mieć jeszcze więcej miejsca dla publiczności. W spotkaniach autorskich w tym roku nierzadko uczestniczyło kilkaset osób i zależy nam, by wszyscy czuli się komfortowo. Na szczęście Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach daje nam w tym zakresie jeszcze bardzo dużo możliwości. Już teraz zapraszam w kolejne Targi Książki w Katowicach na początku listopada 2023 roku. – Jacek Oryl, dyrektor Targów Książki w Katowicach, wiceprezes Fundacji Historia i Kultura.
Na Targach można było znaleźć nowości i bestsellery wszystkich gatunków literackich, a obecność antykwariatów umożliwiała uzupełnienie zbiorów także o starsze tytuły. Publiczność przyciągała bogata oferta wydawców z całej Polski, warsztaty, dyskusje, wymiana książek oraz spotkania z autorkami i autorami, także w ramach programu dla dzieci i młodzieży, strefy kryminału, strefy fantastyki, programu śląskiego i programu Ukrainy – gościa specjalnego.
Targi Książki w Katowicach
Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach
plac Sławika i Antalla 1, wejście od ul. Olimpijskiej
piątek 4.11. – w godz. 11:00-19:00
sobota 5.11. – w godz. 10:30-19:00
niedziela 6.11. – w godz. 10:30-17:00
Wstęp jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających.
Pliki do pobrania:
Przez trzy dni w Międzynarodowym Centrum Kongresowym na trzech scenach jednocześnie odbywały się spotkania autorskie, panele i debaty, a przy stoiskach będzie można było zdobyć autografy swoich ulubionych pisarzy. W tym roku szczególnie liczną publiczność zgromadziły spotkania z prof. Jerzym Bralczykiem, Zbigniewem Rokitą i Grzegorzem Kulikiem, Markiem Krajewskim, Maciejem Siembiedą, Katarzyną Bondą, Sylwią Chutnik, Adamem Wajrakiem, Jarosławem Kurskim, Tamarą Dudą, Robertem Małeckim, Anetą Jadowską i Waldemarem Cichoniem. W spotkaniach na scenach towarzyszyli im świetni i sprawdzeni prowadzący: Jerzy Kisielewski, Szymon Kloska i Adam Szaja.
Najdłuższe kolejki po autografy ustawiały się do Adama Wajraka, Szczepana Twardocha, Jarosława Kurskiego, Anety Jadowskiej i Marty Kisiel.
Rekordzistkami w gromadzeniu młodej, nastoletniej i tej jeszcze nieco młodszej publiczności były: Katarzyna Barlińska vel „Pizgacz”, Monika Rutka, Marta Łabęcka, Weronika Marczak, Nela Mała Podróżniczka oraz Sara i Wikuś. Szacujemy, że po ich autografy przyszło na Targi ok. 3 tysięcy osób.
Wybrane spotkania na Scenie Głównej były transmitowane na FB Targów Książki w Katowicach i są tam cały czas dostępne. W tym samym miejscu sukcesywnie będzie publikowana część spotkań, które odbywały się na Forum 2.
Szczególne miejsce w programie Targów zajęły spotkania i prezentacje ukraińskich wydawców, autorów i ich książek. Odbyły się spotkania wokół książek dla dzieci, prozy dla dorosłych, poezji, panele o literaturze w czasie wojny oraz o tym, jak o wojnie rozmawiać z dziećmi. Naszymi gośćmi byli m.in. z Tamara Duda, Jaroslawa Lytwyn, Tatiana Pjankova, Iryna Macko i Solomia Mordarowicz. Ukraińskie autorki i autorów można było spotkać na dużym stoisku zbiorczym oraz na scenie (Forum 2 w sobotę i niedzielę). Można też było kupić książki z oferty m.in. takich wydawnictw, jak: Wydawnictwo Starego Lwa, Parasola Publishing, Chas Maistriv, Nebo Publishing, Chytarium, Publishing house „Vilniy Viter” (Free Wind), wydawnictwо „ASSA” i „Czas Zmian Inform”, niektóre nie tylko w języku ukraińskim, ale też polskim czy niemieckim.
Wydarzenia realizowane przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, dofinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.
Jak zawsze w Katowicach, niezwykle ciepło zostały przyjęte wydarzenia dotyczące tematyki śląskiej. Premierowe spotkanie ze Zbigniewem Rokitą i Grzegorzem Kulikiem wokół śląskiego przekładu książki „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” (Wydawnictwo Czarne) zgromadziło prawdziwe tłumy. Liczną publiczność przyciągnęły także Sabina Waszut i Monika Kassner, które przedstawiły swój subiektywny ranking dziesięciu książek o Śląsku, które warto przeczytać; a także tłumacze Mirosław Syniawa i Rafał Szyma, którzy opowiadali o promocji i rozwoju śląszczyzny . Bardzo dobrze została przyjęta Anna Malinowska, autorka wydanego w 2022 roku zbioru reportaży „Od Katowic idzie słońce” (Wydawnictwo Czarne), a niezwykłych emocji i wzruszeń dostarczyło spotkanie z Karoliną i Piotrem Jakoweńko, autorami książki „Pamięć pogranicza. Opowieści o żydowskim życiu i Zagładzie na Górnym Śląsku i Zagłębiu Dąbrowskim” (Biblioteka Śląska).
Na Targach Książki w Katowicach Biblioteka Śląska będąca partnerem merytorycznym Targów, przygotowała wydarzenia jubileuszowe zorganizowane z okazji swojego 100-lecia. W programie Targów znalazły się: rozmowa wokół nowego tłumaczenia „Lizystraty” Arystofanesa z udziałem Olgi Śmiechowicz – tłumaczki, Moniki Glosowitz, Zbigniewa Kadłubka i Jana Barona oraz spotkanie z Januszem Radwańskim, tłumaczem książki „Радіо «Війна». Radio «Wojna»” Daryny Hładun (prowadzenie Jakub Pszoniak). W ramach Śląskiej Akademii Komiksu odbyło się spotkanie z Markiem Turkiem i Tomaszem Kontnym – twórcami Wydziału 7 oraz rysownikami Łukaszem Godlewskim i Krzysztofem Budziejewskim (prowadzenie Matylda Sęk-Iwanek i Wacław Forajter).
Stowarzyszenie Śląscy Blogerzy Książkowi przeprowadziło na Targach wymianę książek, niezwykle gorąco przyjętą przez wszystkich miłośników czytania, poszukujących nowych pozycji do swoich bibliotek i czerpiących radość z przekazywania już przeczytanych książek innym zainteresowanym. Udało się pobić zeszłoroczny rekord – w ciągu trzech dni wymienionych zostało 2419 książek (w roku 2021 było ich 1788).
Tegoroczna edycja Targów Książki w Katowicach była bardzo dobrze przyjęte zarówno przez publiczność, jak i przez wydawców.
W śląskich targach książki nasze wydawnictwo uczestniczy w każdej edycji. Z całkowitym przekonaniem mogę podsumować, że jeszcze takich targów nie było. Frekwencja przeogromna, mimo wielogodzinnych kolejek do Autorów (Adam Wajrak podpisywał prawie 4 godziny!) czytelnicy bardzo zadowoleni. Trzeba podkreślić też świetną organizację targów, o niebo lepszą niż w Krakowie. Oczywiście wracamy za rok!
Daniel Kurzawa, Wydawnictwo Agora
Dziękujemy za organizację i zaproszenie na minioną edycję Targów Książki w Katowicach. Jesteśmy zadowoleni z poziomu organizacyjnego – czuliśmy się zaopiekowani od dnia montażowego, aż do zdania przesyłek w niedzielę. Dużym ułatwieniem pracy na stoisku było sprawne zarządzanie kolejkami tworzącymi się do najbardziej poczytnych pisarzy i pisarek – stworzenie dla nich oddzielnej przestrzeni nie tworzyło zatorów komunikacyjnych, co odczuli zarówno wystawcy, jak i czytelnicy. Umiejscowienie targów w samym centrum Katowic, bogaty i zróżnicowany program wydarzeń, a także darmowe wejście dla czytelników zapewniło dużą frekwencję, co dla nas jako wydawców przełożyło się na bardzo zadowalający wynik finansowy.
Mateusz Chmielarz, Wydawnictwo Karakter
Byliśmy po 3 latach ponownie w Katowicach i to były jedne z najlepszych sprzedażowo targów w tym mieście. Publiczność dopisała, organizacyjnie bez zastrzeżeń. Do zobaczenia za rok!
Tomasz Zaród, Książkowe Klimaty
Tegoroczną edycję Targów Książki w Katowicach uważamy za niezwykle udaną. Wydarzenie zgromadziło wielu miłośników książek. Organizator dobrze poradził sobie z długimi kolejkami do niektórych autorek, odpowiednio aranżując przestrzeń do podpisywania, by nie blokować stoisk. Jesteśmy z Katowic, więc tym bardziej zależy nam, by impreza targowa w naszym mieście wypadła jak najlepiej. Miło było spotykać się z czytelnikami, którzy odwiedzili nas w ubiegłym roku i dziękowali za polecenie świetnych tytułów. Liczymy, że za rok nasze stoiska również odwiedzą tłumy.
Agnieszka Jedlińska, Sonia Draga
W tym roku po raz pierwszy wzięliśmy udział w Targach Książki w Katowicach. Jesteśmy pod wrażeniem dobrej organizacji, ale przede wszystkim dużego zainteresowania czytelników, którzy odwiedzali nasze stoisko i tłumnie uczestniczyli we wszystkich spotkaniach – frekwencja na spotkaniach autorskich była imponująca! Z przyjemnością wrócimy do Katowic w przyszłym roku.
Zofia Dimitrijević, Wydawnictwo „Czarne”
Zobacz informacje na temat poprzedniej edycji :
Dane kontaktowe:
Teresa Wieczorek
Tel. 696 452 741
Email: sprzedaz@historiaikultura.pl
Małgorzata Kanownik
Tel. 505 245 837
Email: program@historiaikultura.pl