WYDARZENIE
Jesienne Targi Książki 2024
ZAKOŃCZYLY SIĘ JESIENNE TARGI KSIĄŻKI W WARSZAWIE!
To były pierwsze powakacyjne targi książki w Warszawie, z premierami książek i udziałem znakomitych autorów. Obecni byli wydawcy literatury pięknej, kryminałów, literatury faktu, książki dziecięcej, młodzieżowej, literatury young & new adult, komiksów oraz antykwariusze i wydawcy gier planszowych. Prezentacji bogatej oferty wydawniczej towarzyszył różnorodny program spotkań z autorami, dyskusji oraz sesji autografów. Wstęp na wydarzenie był bezpłatny.
Fundacja Historia i Kultura zaprasza do udziału w Jesiennych Targach Książki, których trzecia edycja odbędzie się w dniach 20-22 września 2024 r. w Warszawie na Placu Defilad od strony Al. Jerozolimskich przed Kinoteką. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających.
Wydarzenie jest połączeniem festiwalu literackiego z częścią targową, w miejscu, które cieszy się znakomitą opinią miłośników książek i najwyższą popularnością w Warszawie. Jak zwykle w tym miejscu ustawimy namioty z książkami oferowanymi przez wystawców, a spotkania autorskie z udziałem publiczności odbędą się na scenach plenerowych i w kawiarni w Kinotece.
Na zbliżających się Jesiennych Targach Książki obecni będą wydawcy literatury pięknej, kryminałów, literatury faktu, książki dziecięcej, młodzieżowej, literatury young & new adult, komiksów oraz antykwariusze i wydawcy gier planszowych. Prezentacji bogatej oferty wydawniczej, o której już teraz informuje część wydawców, towarzyszyć będzie różnorodny program spotkań z autorami, dyskusji oraz sesji autografów.
NADCHODZĄCA EDYCJA:
Jesienne Targi Książki 2024
plac Defilad - teren przed Kinoteką, od strony Al. Jerozolimskich
20-22 września 2024 roku
Piątek 20.09.24: 11:00-18:00
Sobota 21.09.24: 10:00-18:00
Niedziela 22.09.24 10:00-17:00
Wstęp jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających.
Zwiedzający podkreślali przywiązanie do trzeciej już edycji Targów, gdzie mogli uzupełnić zapasy czytelnicze na długie jesienne i zimowe wieczory. Dla małych wydawców i antykwariuszy była to również okazja do dużej, bezpośredniej sprzedaży, bo na te targi, co szczególnie podkreślali, klienci przychodzili nie tylko po to by oglądać, ale aby faktycznie kupować książki. Szacujemy, że Targi odwiedziło 25 tys. czytelników.
– To miejsce jest bardzo rozpoznawalne, o czym przekonaliśmy się przy okazji organizacji Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, które w maju tego roku odwiedziło 120 tys. osób. Oczywiście Jesienne Targi Książki to nie ta skala, ale liczymy, że będą one się rozwijać i co roku powiększać. Być może już od następnego roku będziemy dysponować bardziej komfortową przestrzenią, od strony wejścia głównego do Pałacu, od ul. Marszałkowskiej – powiedział podczas otwarcia Jacek Oryl, dyrektor Jesiennych i Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, wiceprezes Fundacji Historia i Kultura.
– Swoją ofertę prezentuje 80 wystawców i „to jest polski świat wydawniczy w pigułce” – skomentował Jacek Oryl – Są tu świetne wydawnictwa i mamy znakomitych autorów. Co więcej, mamy też premierowe spotkania wokół książek, które właśnie w tych dniach zostały wydane – dodał dyrektor Targów.
Już pierwszego dnia targów, kilka dni po oficjalnej premierze, odbyło się spotkanie z Anne Applebaum, laureatką Nagrody Pulitzera, bestsellerową autorką New York Timesa, publicystką The Atlantic, wokół książki „Koncern Autokracja. Dyktatorzy, którzy chcą rządzić światem” (Agora). Na scenie pojawił się również gruziński pisarz, laureat Nagrody Literackiej Unii Europejskiej Iwa Pezuaszwili (Wydawnictwo Sonia Draga).
A po terenie targowym krążył BookBike DK-PL, czyli specjalnie zaprojektowany rower cargo, który jeździł z duńskimi i polskimi książkami (wydanymi w obu językach) i zachęcał do czytania i przybliżania kultury Danii i Polski. W ramach tego projektu, duńsko-polski duet Jacob Dammas i Józefina Jarmużewska, rozmawiali na scenie z Bogusławą Sochańską, tłumaczką duńskiej literatury i kulturoznawcą o duńskich książkach po polsku i polskich książkach po duńsku, które jeżdżą w skrzyni roweru. A w Kinotece miała miejsce prezentacja multimedialna i rozmowa o legendarnym dziś, 87-letnim duńskim dziennikarzu, poecie i filmowcu Jørgen’ie Leth.
W spotkaniach na scenie zaprezentowali się również m.in.: Marek Sygacz „Gruzy kalifatu” (Sonia Draga), Anna Fryczkowska „Saga o ludziach ziemi” (Wydawnictwo W.A.B.), Mateusz Pakuła „Skóra po dziadku” (Agora), Teresa Kaczorowska „Obława Augustowska w oczach świadka” (Fundacja Historia i Kultura), Michał Książek „Atlas dziur i szczelin” (Znak), Wojciech Orliński i jego najnowsza książka popularnonaukowa „Bum. Wszystko co musisz wiedzieć o chemii, żeby przeżyć kolejny dzień” (Znak), Piotr Jacoń „Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko” (Wydawnictwo W.A.B.) czy Melka Kowal, znana influencerka instagramowa i jej nowość „Matki na fejsie”, a także Maciej Jarkowiec i premierowe spotkanie wokół książki „Na bulwarach czyhają potwory. Filmowa historia Ameryki” (Agora) oraz Daniel Lis i jego „Pierwsza drużyna. Paryż 1924. Polski debiut na Igrzyskach Olimpijskich” (Agora).
Miłośnicy kryminału mogli wysłuchać rozmowy z Michałem Zgajewskim wokół książki „Ciemność żyje w nas”, drugiego tomu świetnie przyjętej serii kryminalnej (Agora), z Jarosławem Szczyżowskim, autorem thrillera z elementami grozy „Obserwatorium” (Znak) czy Małgorzatą Oliwią Sobczak, autorką serii „Kolory zła” (W.A.B.), której zekranizowany pierwszy tom wiosną podbił Netflixa.
Do publiczności dziecięcej i młodzieżowej skierowane były m.in.: spotkanie z Marcinem Kruszewskim „Prawo Marcina” (Agora), prelekcja na temat praw ucznia (Stowarzyszenie Umarłych Statutów), spotkanie z Adamem Mirkiem wokół książki „Glutologia” (Znak Emotikon) oraz spotkanie z tłumaczem Jarkiem Westermarkiem i lektorem audiobooków Mateuszem Grydlikiem wokół książek Stuarta Gibbsa „Szkoła szpiegów” (Agora dla dzieci). W stoisku Fundacji Wolne Lektury można było wziąć udział w przygotowanym przez Fundację konkursie poetyckim.
Dla najmłodszych odwiedzających, w sobotę i w niedzielę na Scenie Głównej odbyły się przedstawienia „Podróż dookoła Słońca” – oryginalne wierszowane spotkania autorskie w formie spektaklu teatralnego, granego przez dwójkę aktorów Teatru & Wydawnictwa La Lola, promujące książkę dla dzieci o Mikołaju Koperniku i sztukę Słońce Kopernika w Teatrze Kamienica. Ciekawa scenografia nawiązująca do miejsc z życia astronoma, zabawne kostiumy, lalkowe postaci połączone z żywym aktorem, zachęcą dzieci do poznawania świata poezji i literatury.
W stoiskach Wystawców na miłośników literatury czekali tacy Autorzy jak: Karolina Barbrich, Jakub Bączykowski, Tomasz Betcher, Jerzy Domański, Grzegorz Gauden, Dorota Gellner, Karolina Głogowska, Artur Górski, Piotr Jacoń, Piotr Kofta, Karolina Korwin-Piotrowska, Julia Łapińska, Agnieszka Mielech, Katarzyna Berenika Miszczuk, Joanna Mordak, Grzegorz Piątek, Anna Podsiadło, Jagna Rolska, Zofia Smełka-Leszczyńska, Filip Springer, Justyna Suchecka, Agata Suchocka, Marcin Święcicki, Magda Tereszczuk, Jarek Westermark i Mateusz Grydlik, Anna Włodarkiewicz.
W tym roku w gronie naszych Wystawców znalazły się wydawnictwa, księgarnie i antykwariaty, a wśród nich: Agora, ArtRage, Dom Spotkań z Historią, Grupa Wydawnicza Foksal – W.A.B., Wilga, Uroboros i Buchmann, Grupa Wydawnictwo Kobiece, Krytyka Polityczna, Media Rodzina, Must Read, Muza, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Polska Izba Książki, Poradnia K, Preston School & Publishing, Prószyński Media, Przegląd – Fundacja Oratio Recta, Silver Oficyna Wydawnicza, Sonia Draga, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Tania Książka, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Wydawnictwo Amaltea, Wydawnictwo Arkady, Wydawnictwo Artbooks, Wydawnictwo Clarosculo, Wydawnictwo Filtry, Wydawnictwo Kameleon, Wydawnictwo Karakter, Wydawnictwo KDW, Wydawnictwo Mięta, Wydawnictwo Nowa Baśń, Wydawnictwo Stapis, Wydawnictwo Vectra, Wydawnictwo Vesper.
Jesienne Targi Książki odbyły się na Placu Defilad, na terenie przed Kinoteką (od strony Al. Jerozolimskich) w dniach 20-22 września 2024 r.
Wstęp na wydarzenie był bezpłatny.
Dane kontaktowe:
Teresa Wieczorek
Sprzedaż stoisk i powierzchni wystawowej
Tel. 696 452 741
teresa.wieczorek@historiaikultura.pl
Zobacz informacje na temat poprzedniej edycji :