Dziękujemy znakomitym wydawcom, autorkom i autorom, prowadzącym spotkania oraz wszystkim miłośnikom książek, którzy tak licznie nas odwiedzili.
Nowości wydawnicze, ciekawe promocje, spotkania z autorami i liczne atrakcje dla zwiedzających zaproponowało blisko 150 wystawców. W ciągu trzech dni na trzech scenach odbyło się prawie 40 spotkań z pisarzami i 100 spotkań w stoiskach. Część nagranych spotkań dostępna jest na kanałach mediów społecznościowych Fundacji Historia i Kultura oraz na kanale youtube
– To dopiero druga edycja Jesiennych Targów Książki a wzięło w niej udział już dwa razy więcej wydawnictw i odwiedziło je dwa razy więcej czytelników – około 30 tys. osób. Na tak młodą inicjatywę to sukces. Tak podsumował Jesienne Targi Książki (JTK) w Warszawie Jacek Oryl – dyrektor Targów i wiceprezes Fundacji Historia i Kultura.
W uroczystym otwarciu Targów wzięli udział m.in. wicemarszałek senatu Rzeczpospolitej Polskiej Bogdan Borusewicz, poseł Michał Szczerba, dyrektor Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rafał Wolski, przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji miasta stołecznego Warszawy Agnieszka Wyrwał. Inauguracja była również miejscem ogłoszenia i wręczenia ważnych nagród i wyróżnień środowiskowych tj. wręczenie Odznaki Honorowej Zasłużonego dla Warszawy, którą otrzymał Ryszard Bańkowicz oraz dyplomów stulecia Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek ponad 30 uhonorowanym.
NADCHODZĄCA EDYCJA:
Jesienne Targi Książki 2024
plac Defilad - teren przed Kinoteką, od strony Al. Jerozolimskich
20-22 września 2024 roku
Wstęp jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających.
Na Jesiennych Targach Książki można było spotkać doskonałych autorów, których książki znajdują na listach bestsellerów, np.: Michała Witkowskiego, Michała Rusinka, Wojciecha Chmielarza, Katarzynę Puzyńską, Magdalenę Rigamonti, Joannę Kuciel-Frydryszak, Wita Szostaka, Jarosława Kurskiego, Marcina Kąckiego, Justynę Kopińską, Wacława Radziwinowicza, Anetę Jadowską, Juliusza Machulskiego, Jacka Tacika, Katarzynę Berenikę Miszczuk, Magdalenę Wolińską-Riedi czy Agnieszkę Klessa-Shin. Autorkom i autorom towarzyszyli nieodzowni prowadzący: Jerzy Kisielewski, Szymon Kloska, Marta Korycka, Adam Szaja, Justyna Dżbik-Kluge i Marta Perchuć-Burzyńska.
Zwiedzających na Targi przyciągał także bogaty program spotkań w stoiskach oraz możliwość zdobycia autografów ulubionych autorek i autorów, a wśród nich m.in.: Łukasza Orbitowskiego, Anny Bikont i Joanny Szczęsnej, Konstantego Geberta, Pawła Kowala, Mikołaja Grynberga, ks. Kazimierza Sowy, czy Martyny Wojciechowskiej, Artura Andrusa, Joanny Szczepkowskiej i wielu innych.
Organizatorzy wydarzenia polecali najmłodszym czytelnikom nowości wydawnicze z ich ulubionymi bohaterami, a rodzicom spotkania autorskie z twórcami literatury dziecięcej, m.in. z Tomaszem Samojlikiem i Anią Grzyb – autorami książek z serii „Mała Tarmosia” i Moniką Kowaleczko-Szumowską, autorką książki „Fajna Ferajna”, która opowiada historię Powstania Warszawskiego z perspektywy dzieci. W stoiskach wystawców można było spotkać Agatę Romaniuk, autorkę serii „Kocia szajka”, Marcina Przewoźniaka, Agnieszkę Mielech autorkę popularnej serii dla dzieci „Emi i tajny klub superdziewczyn”, Agnieszkę Stelmaszyk, autorkę serii dla dzieci „Mazurscy w podróży” i „Alfred wiewiór”, czy Kasię Keller, autorkę serii o Jeżyku Franku.
Z miłośnikami kryminałów spotkali się Wojciech Chmielarz, Katarzyna Puzyńska i Krzysztof Zajas. Znacznym zainteresowaniem cieszył się panel „Czwartkowy Klub Zbrodni, czyli o fenomenie cosy crime i Richarda Osmana” z udziałem Justyny Sobolewskiej i Wojciecha Chmielarza.
Nie zabrakło spotkań podróżniczych. Magdalena Wolińska-Riedi, autorka watykańskiej trylogii z bestsellerową „Kobietą w Watykanie”, która od dwudziestu lat mieszka w samym sercu Wiecznego Miasta, tym razem zaprosiła na niezwykły spacer po swoim Rzymie opisanym w książce „Mój Rzym” (ZNAK). Zaś Agnieszka Klessa-Shin znana w Internecie jako Pyra w Korei, twórczyni popularnego kanału na YouTubie, na którym publikuje filmy o życiu codziennym w Korei opowiedziała o swojej najnowszej książce „Polka w Korei. Jak się żyje w kraju K-popu, kimchi i Samsunga” (ZNAK).
W niezapomnianych spotkaniach z reportażem wystąpili m.in.: Magdalena Rigamonti, Justyna Kopińska, Marcin Kącki, Wacław Radziwinowicz, Marta Sawicka-Danielak, Justyna Dżbik-Kluge, Ewa Wilczyńska, Zuzanna Bukłaha i Kacper Sulowski, Jacek Tacik oraz Patrycja Wieczorkiewicz i Aleksandra Herzyk.
Targi były okazją do spotkań wokół książek historycznych. Największym zainteresowaniem cieszyły się te z Joanną Kuciel-Frydryszak o książce „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” (Marginesy), z Magdaleną Rigamonti o książce „Niewygodni. Mówią prawdę o wojnie” (Wielka Litera), prof. Grzegorzem Kucharczykiem i dr Krzysztofem Rakiem o książce „Polska. Dzieje państwa i narodu” | ПОЛЬЩА. Історія держави і народу (Fundacja Historia i Kultura), Grzegorzem Łysiem o reportażu „Bzik kolonialny. II Rzeczpospolitej przypadki zamorskie”(W.A.B.), Martą Sawicką-Danielak o książce „Ostatni Białystoker” (Wielka Litera) i Rafałem Skąpskim o wspomnieniach Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej „Dziwne jest serce kobiece…”.
W piątek 8 września Fundacja Historia i Kultura zorganizowała konferencję, w ramach cyklu „Polska-Rosja-Niemcy. Od XVIII do XXI wieku” – Niemcy, Rosja i wojna w Ukrainie, z udziałem prof. Hieronima Grali, prof. Grzegorza Kucharczyka, dr. Krzysztofa Raka i Witolda Jurasza. Znani historycy, biorąc pod uwagę granice ewentualnych ustępstw oraz międzynarodowe stosunki polityczne i gospodarcze, poszukiwali odpowiedzi na intrygujące pytanie – jakie są możliwe rozwiązania konfliktu w Ukrainie?.
Wstęp na Jesienne Targi Książki w Warszawie był bezpłatny dla wszystkich zwiedzających.
Przyszłoroczna edycja Jesiennych Targów Książki odbędzie się w dniach 20-22 września 2024 roku na placu Defilad.
Dane kontaktowe:
Teresa Wieczorek
Sprzedaż stoisk i powierzchni wystawowej
Tel. 696 452 741
teresa.wieczorek@historiaikultura.pl
Zobacz informacje na temat poprzedniej edycji :