Korespondencja Stanisława Augusta z Katarzyną II i jej najbliższymi współpracownikami (1764-1796) – Tom 1
Korespondencja Stanisława Augusta z Katarzyną II i jej najbliższymi współpracownikami (1764-1796) – Tom 1
Autor / autorzy:
Opracowanie naukowe: Zofia ZielińskaAutor / autorzy:
Opracowanie naukowe: Zofia ZielińskaNazwa wydawnictwa:
Muzeum Łazienki Królewskie w WarszawieISBN:
978-83-67002-18-9Rok i miejsce wydania:
2022Opis:
Dwutomowa „Korespondencja Stanisława Augusta z Katarzyną II i jej najbliższymi współpracownikami” obejmuje komplet listów, które polski król wymieniał z przywódcami Imperium Rosyjskiego. Zważywszy na datujące się niemal od początku XVIII w. uzależnienie Rzeczypospolitej od Rosji, jest to korespondencja odzwierciedlająca najważniejsze problemy naszego państwa w latach jego walki o przetrwanie.
Początkowo zarówno rosyjska imperatorowa, jak i polski monarcha oraz jego wujowie Czartoryscy, przywódcy Familii, wyobrażali sobie wzajemne stosunki idyllicznie. Katarzyna II forsowała Stanisława Poniatowskiego do tronu jako „osobę odpowiednią”, co w jej rozumieniu oznaczało w pełni posłuszną. Stanisław August i Czartoryscy widzieli w Katarzynie II władczynię, którą Opatrzność przeznaczyła na dźwignięcie Rzeczypospolitej z upadku. Taki właśnie cel – gruntowne odrodzenie Polski – stawiał sobie młody król. Nie domyślał się, że petersburska „opiekunka” miała zamysł zgoła odmienny – chciała pogłębić słabość Rzeczypospolitej i jej zależność od Rosji. Dla Stanisława Augusta pierwsze lata panowania stały się czasem bolesnej edukacji politycznej – rozpoznawania rzeczywistych celów wschodniego sąsiada. Ostateczną karą, wymierzoną przez Rosję za to, że młody władca nie okazał się posłuszny i nie chciał zrezygnować z odrodzenia państwa, stał się pierwszy rozbiór.
Druk publikacji dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania: „Wsparcie wydania woluminu »Korespondencja Stanisława Augusta z Katarzyną II i jej najbliższymi współpracownikami (1764-1796)« w opracowaniu naukowym wybitnej polskiej uczonej, prof. dr hab. Zofii Zielińskiej”.