11. Warszawskie Targi Książki, po raz pierwszy w historii wydarzenia, odbyły się w plenerze – na Placu Defilad, przed Pałacem Kultury i Nauki. To pierwsze targi międzynarodowe, które odbywały się w Europie po półtorarocznej przerwie. Zmiana, którą wymusiła pandemia, została bardzo entuzjastycznie przyjęta przez uczestników. Dopisała zarówno pogoda, jak i czytelnicy, którzy licznie przybyli, by uczestniczyć w święcie książki. Organizatorzy – spółka Targi Książki i Fundacja Historia i Kultura – szacują frekwencję na kilkadziesiąt tysięcy osób. Wstęp na Warszawskie Targi Książki był bezpłatny dla wszystkich zwiedzających.
Łącznie swoją ofertę zaprezentowało blisko 200 wystawców i podwystawców, wśród nich m.in.: Agora, Arkady, Bellona, Czytelnik, Dwie Siostry, Egmont, Grupa Helion, Iskry, Media Rodzina, Państwowy Instytut Wydawniczy, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, PWN, Wydawnictwo Sonia Draga, słowo/obraz terytoria, Świat Książki, W.A.B., Wielka Litera i Zysk i S-ka.
– Targi były bardzo udane dla tych wydawców, którzy zdecydowali się w nich wziąć udział. Wiele oficyn jednak nie uwierzyło, że impreza w tej formule i w takim trudnym, pandemicznym czasie ma szanse powodzenia. Przykro nam, że w związku z tym niektórzy ze zwiedzających byli nieco rozczarowani. Zawsze uważałem, że Warszawskie Targi Książki organizujemy po to, by wspólnie z całym środowiskiem wydawniczym tworzyć wydarzenie zwracające uwagę opinii publicznej na to, jak ważną rolę pełnią książki, literatura, czytelnictwo w społeczeństwie. Aby tak było, skala targów i reprezentacja rynku wydawniczego musi być odpowiednio szeroka. Jak widać mój pogląd w tej kwestii był naiwny i nie wszyscy tak widzą rolę targów.
Coraz pewniejsze jest natomiast to, że nie powrócimy w najbliższych latach na Stadion Narodowy. Odbyłem w ciągu czterech dni targowych szereg rozmów, z których wynika pragnienie, abyśmy w dalszym ciągu organizowali targi na terenie wokół Pałacu Kultury i Nauki, bo to jest fantastyczne miejsce na aranżację tej imprezy. Wobec tego coraz bardziej skłaniamy się ku rozwiązaniu, że w przyszłym roku zorganizujemy Warszawskie Targi Książki na jednym poziomie PKiN, a także na zewnątrz. Wydarzenie odbyłoby się po koniec maja, w tradycyjnym terminie targów – przekazał Jacek Oryl, dyrektor Warszawskich Targów Książki.
Na targach można było spotkać m.in. Elżbietę Cherezińską, Beatę Chomątowską, Mariusza Czubaja, Natalię Fiedorczuk, Grzegorza Kalinowskiego, Rafała Kosika, Ninę Majewską-Brown, Roberta Małeckiego, Zygmunta Miłoszewskiego, Katarzynę Berenikę Miszczuk, Daniela Mizielińskiego, Remigiusza Mroza, Grzegorza Piątka, Zytę Rudzką, Eustachego Rylskiego, Katarzynę Ryrych, Krzysztofa Vargę, Józefa Wilkonia i Jakuba Żulczyka.
W sumie Targom towarzyszyło ponad 500 wydarzeń – spotkań na scenach i stoiskach wydawców oraz podczas towarzyszących WTK festiwali: Komiksowa Warszawa Kryminalna Warszawa i Targów ACADEMIA.
Entuzjastycznie przyjęto rozmowę Wojciecha Szota z finalistkami Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki: Eliane Brum („Kolekcjoner porzuconych dusz. Reportaże z Brazylii”), Jelenę Kostiuczenko („Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji”), Karoliną Sulej („Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady”), Matildą Voss Gustavsson („Klub. Seksskandal w komitecie noblowskim”) i laureatką – Jessiką Bruder („Nomadland. W drodze za pracą”).
Na targowej scenie głównej odbyły się spotkania z trzema laureatami Nagrody Literackiej Unii Europejskiej: Magdaleną Parys, Piotrem Pazińskim i Matthiasem Nawratem.
W roli Gościa Honorowego tegorocznych Warszawskich Targów Książki wystąpiły Czechy. Z ofertę wydawniczą można było zapoznać się w pawilonie, który zajmował powierzchnię 300 mkw. Zorganizowano również spotkania z udziałem: Michala Ajvaza, Bianki Bellovej, Davida Böhma, Radki Denemarkovej, Petra Hruški, Petry Hulovej, Aleny Morštajnovej, Galiny Miklínovej, Ivy Procházkovej, Jaroslava Rudiša, Marka Šindelki, Kateřiny Tuźkovej i Pavla Čecha. Łącznie w ramach programu czeskiego zodbyło się niemal 50 wydarzeń na WTK i poza terenem targów. W ramach czeskich wydarzeń upamiętniona została również 85. rocznica urodzin oraz 10. rocznica śmierci czeskiego dramaturga, eseisty i polityka, Václava Havla. Ambasadorem czeskiego programu był pisarz, dziennikarz i propagator czeskiej kultury w Polsce, Mariusz Szczygieł, którego uhonorowano w trakcie otwarcia targów Nagrodą Główną Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego Ikar 2020.
Tegoroczną nagrodę Premia Bohemica, prestiżowe wyróżnienie przyznawane za popularyzację czeskiej literatury za granicą przez Bibliotekę Ziemi Morawskiej w Brnie, przyznano polskiej tłumaczce – Dorocie Dobrew.
Podczas Warszawskich Targów Książki tradycyjnie rozstrzygnięto Konkurs PTWK na Najpiękniejsze Książki Roku oraz Konkurs na najlepszą książkę akademicką i naukową Academia.
Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa otrzymał Ziemowit Szczerek za powieść „Cham z kulą w głowie”. Oprócz pierwszej nagrody jury przyznało także dwa równorzędne wyróżnienia, które otrzymali: Anna Kańtoch za „Wiosnę zaginionych” (Marginesy) i Jędrzej Pasierski za książkę „Kłamczuch” (Czarne).
Swoją nagrodę przyznała „Nowa Fantastyka”. To doroczne wyróżnienie przyznawane jest od 2014 roku, a po raz trzeci w swojej historii nagroda wręczana jest podczas WTK. Nagrody – za 2020 i 2021 przyznano w sześciu kategoriach: „Polska Książka Roku”, „Zagraniczna Książka Roku”, „Wznowienie Roku” „Zagraniczny Komiks Roku”, „Polski Komiks Roku” i Nagroda im. Macieja Parowskiego (dawnej „Reflektor”).
Tegoroczne targi obfitowały również w wydarzenia branżowe i dyskusje m.in. o rynkach książki i czytelnictwie w Czechach i w Polsce, o problemach polskiego rynku wydawniczego i kulturotwórczej roli księgarń. Program tych wydarzeń był współtworzny przez Polską Izbę Książki, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Magazyn Wydawca i Bibliotekę Analiz.